Projekt „Zdrav za 5!“ (23.11.2016.)

Autor: Daniela Jasprica, 12. 12. 2016.

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti policijski službenik održao je edukativno predavanje za učenike osmog razreda na temu „Prevencija ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i kocke“.

Edukativno predavanje provedeno je u sklopu nacionalnog preventivnog projekta "Zdrav za 5“. Inače, cilj ovoga Projekta, kojeg su nositelji Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, usmjerenog primarno prema djeci osnovnoškolskog (VIII. razredi) i srednjoškolskog uzrasta (I. i II. razredi) je prevencija ovisnosti i zlouporabe droga, alkohola i igara na sreću, podizanje razine javnozdravstvene svijesti te očuvanje i zaštita okoliša i prirode. Naša škola je jedna od brojnih uključenih u realizaciju Projekta.

Osnovni ciljevi projekta su:

•           aktivno mijenjanja stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti;

•           aktivno mijenjanja stavova o nužnosti zaštite okoliša i prirode;

•           podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja;

•           usvajanje zdravih stilova života.

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga, te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.