11. dani osnovnih škola Splitsko-dalmatinske županije prema kvalitetnoj školi

Autor: Daniela Jasprica, 22. 10. 2017.

5. listopada 2017. g. naša škola, koju je predstavljala učiteljica Petra Mustapić, sudjelovala je na 11. Danima osnovnih škola  Splitsko-dalmatinske županije prema kvalitetnoj školi – znanstvenom skupu  s međunarodnom suradnjom Od znanosti do učionice.

Na ovom skupu željeli smo prikazati pregled aktivnosti  integriranog dana naše škole, održanog 20. listopada 2016. godine. Tema su bili Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Prema propozicijama Skupa to smo prikazali posterom.

Naime, razmjenjujući dugogodišnja iskustva s kolegama učiteljima o obilježavanju  Dana  kruha i zahvalnosti  za  plodove zemlje u školama Splitsko-dalmatinske županije  te konzultirajući  razmišljanja i želje naših učenika, u našoj smo školi ovom prigodom iskušali ponešto drugačiji  pristup  u  planiranju   aktivnosti integriranog dana s već spomenutom temom.

Na to smo se  odlučili  potaknuti  zajedničkom  univerzalnom  potrebom  razvijanja  svijesti   mladih generacija učenika  o  nužnosti  mukotrpnog  ljudskog  poljoprivrednog rada te nužnosti zahvalnosti za  rezultat tog rada – plodove zemlje, poštujući i promovirajući vlastito kulturno nasljeđe te nacionalni  identitet našeg zavičaja.

Želja nam je bila pozvati sve učitelje i roditelje te kompletnu lokalnu zajednicu na stvaranje novih ideja  i kreiranje novih mogućnosti  u planiranju aktivnosti, čak i ako se radi o malim školama s malim brojem djece. S užitkom smo odradili  predviđene sadržaje, s  vjerom da  će njegovanje  tradicionalnih običaja  našeg zavičaja oplemeniti budućnost svih nas.

Posterom  i  prezentacijom pobudili smo znatiželju i interes sudionika skupa, izmijenili naša iskustva i ideje  u radu s učenicima i osvijestili neke nove zamisli, potvrdivši pritom po tko zna koji put onaj iskonski i vječni učiteljski - zašto ne?!