Projekt „Devet dana bez ekrana“

Autor: Josipa Marić, 5. 4. 2018.

Sa željom da učenici naše škole osvijeste sve veći utjecaj medija na svakodnevicu proveden je projekt „9 dana bez ekrana“ u razdoblju od 16. do 24. veljače 2018. god. Projekt je zamišljen na način da će učenici navedeno vrijeme pokušati provesti bez uporabe računala, televizora i mobilnih uređaja s ciljem uviđanja drugih aktivnosti kojima mogu osmisliti slobodno vrijeme. Time bi se potaknuli i kvalitetniji međusobni odnosi unutar obitelji, druženje i zajedničke aktivnosti na svježem zraku. Vrijeme se moglo provesti u čitanju, posjećivanju rodbine, igranju društvenih igara, izradi makete,kućice na stablu i slično. Projekt se provodio devet dana (umjesto deset) zbog organizacije nastave, s napomenom da u tom razdoblju ni nastavnici škole nisu koristili računala, televizore ni mobilne uređaje, osim kad su edukacijske svrhe to zahtijevale.

Na samom početku projekta sve učenike škole upoznalo se s ciljem i etapama. Učiteljica  Petra Mustapić i nastavnica matematike Marina Crvelin porazgovarale su s njima o načinima provođenja slobodnog vremena, učestalosti korištenja mobilnih uređaja, stajalištima o prednostima i nedostacima modernih tehnologija. Učenici su anonimno ispunili dvije ankete. Jednu na samom početku projekta, drugu po njegovu završetku.

Na temelju usporedne analize rezultata obiju anketa učenici su pod vodstvom nastavnice Crvelin izradili grafove na kojima je prikazana uspješnost provedbe projekta. Grafovi su izvješeni na panou u atriju škole. U njima se iščitava pozitivan pomak u osviještenosti učenika o važnosti socijalizacije i boravka na svježem zraku. Učenici su se trudili osmisliti slobodno vrijeme bez mobitela i televizora, iako priznaju da su mogli i bolje. U današnjem digitalnom dobu ovo je zaista bio pravi izazov!