POSJET GRABSKIM MLINICAMA

Autor: Josipa Marić, 31. 10. 2018.

Dana  24.10.2018.  realizirana je terenska nastava Grab-Ruda-Trilj   planirana školskim kurikulumom povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Kako bi se učenici upoznali sa tradicijskim načinom života organiziran je posjet mlinicama starim 600 godina u Grabu (mjesto kraj Trilja).  Tu nas je mlinar Ivan Samardžić  upoznao s načinom rada  mlina koji za pokretanje  koristi  snagu  vode  rječice Grab.

Ispod jedne od pet mlinica smješten je ribnjak kalifornijske pastrve koji smo također vidjeli.  Prolazeći uz tok rijeke doživjeli smo ljepote netaknute prirode toga zakonom zaštićenog krajobraza.

Uputili smo se na izvorište rijeke Rude,budući da je rječica Grab  njena lijeva pritoka. Predahnuli  smo  ispod kamene Orlovačke grede,osluškujući  šapat  bistre vode.

Kad smo pojeli pripremljene marende,s  uzbuđenjem smo  krenuli prema novoizgrađenom Starom visećem mostu u Trilju.