U Mjesecu hrvatske knjige učenici OŠ Gornja Poljica sudjelovali su u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja, u Natjecanju u čitanju naglas te Kvizu o materinskom jeziku u suradnji s Gradskom Knjižnicom Marka Marulića u bibliobusu. Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Kviz se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a od 2011. godine kviz se provodi online.
Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige posvećena je knjižničarima, stvarateljima okruženja u kojem znanje raste, kultura se stvara i umnaža, a različitosti nalaze prostor za uvažavajući dijalog i toleranciju. Prilika je to za istaknuti često manje
primjetnu, a izuzetno važnu ulogu knjižničara u društvu, uz slogan Odabrali knjižničari. Nacionalni kviz za poticanje čitanja, pod nazivom Knjižničari-superjunaci, predstavio je tri knjige čiji su autori upravo svestrani knjižničari koji svojim spisateljskim umijećem obogaćuju svijet.

Učenici 5. i 7. razreda su sudjelovali u kvizu pod mentorstvom knjižničarke Paule Petričević. I ove godine nastavili smo s online izvorima informacija vezanim uz tri knjige. Kroz kviz djeca su mogla puno naučiti o knjigama i njihovim autorima, temama o kojima pišu, likovima, vođeni načelima medijske pismenosti i ogromnog virtualnog prostora koji nudi provjerene informacije koje su i korisne i zanimljive djeci. Prema rezultatima, ovogodišnji pobjednik OŠ Gornja Poljica je učenik 7. razreda Luka Lasić te će sudjelovati na svečanom izvlačenju za glavnu nagradu.
Natjecanje u čitanju naglas
Uoči Mjeseca hrvatske knjige, pod mentorstvom knjižničarke Paule Petričević 17. listopada održana je školska razina Natjecanja u čitanju naglas u OŠ Gornja Poljica.
Učenici ljubitelji knjige svake godine rado sudjeluju u ovom natjecanju. Predstavljaju knjigu po vlastitom izboru te potom izražajno čitaju ulomak. Cilj je popularizacija knjige, razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, poboljšanje čitalačkih vještina, poticanje usmenog izražavanja i bogaćenja rječnika.
U školskoj razini natjecanja sudjelovali su učenici
- r. Ani Žuljević Mikas i Mate Šarić
- r. Milan Bajamić i Lovre Kaćunko
- r. Marija Karaman
- r. Valentina Lasić, Miro Stazić i Marija Banić
- r. Ana Lasić
Tročlano školsko povjerenstvo biralo je jednog predstavnika mlađe kategorije natjecatelja iz 3. i 4. razreda te jednog predstavnika starije kategorije iz 7.i 8. razreda. Ocjenjivala se kreativnost uvodnog dijela, jasnoća i razgovijetnost, izražajnost, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam.
Prvo mjesto u mlađoj kategoriji osvojio je Lovre Kaćunko (4. r.), a u starijoj Ana Lasić (8. r.) te su se tim uspjehom plasirali na gradsku razinu natjecanja.


Gradska razina natjecanja održala se u Gradskoj knjižnici Omiš , 24.listopada na kojem su sudjelovali učenici pet osnovnih škola i to škola iz Omiša, Šestanovca, Čišle , Dugog Rata te naše škole. Učenica Ana Lasić osvojila je drugo mjesto u višoj kategoriji te joj je uručena prigodna nagrada.
Čestitke našoj Ani!
Na ovakvim događajima dijelimo s drugima radost čitanja, razmjenjujemo međusobno preporuke novih knjiga i odgajamo nove generacije mladih ljudi koji prepoznaju vrijednost pisane riječi.
Kviz o materinskom jeziku
U suradnji s Gradskom knjižnicom Marka Marulića u bibliobusu se 21. listopada održao kviz za učenike 7. i 8. razreda naše škole. Ljubazno osoblje bibliobusa je za naše učenike pripremilo pitanja o temeljnim znanjima iz materinskoga jezika. Tako su naši učenici odgovarali na pitanja o razvoju jezika, pismima i jezicima koja su se koristila tijekom hrvatske povijesti. Također su trebali znati tko je napisao prvu hrvatsku gramatiku, a tko prvi rječnik. Iako je kviz bio pomalo težak i iz područja koje učenicima nije najzanimljivije, oni su se zabavili i proveli sat u ugodnoj i opuštenoj atmosferi. Pobjedu u kvizu je odnijela učenica Ana Lasić s najviše točnih odgovora, a kako drugi nisu za njom previše zaostajali i oni su dobili pakete GKMM-a. Na obostrano veselje smo dogovorili i neke sljedeće susrete.


