NAŠE UČENICE OSVOJILE PRVO I DRUGO MJESTO NA ŽUPANIJSKOJ RAZINI NATJECANJA U ČITANJU NAGLAS

Autor: Josipa Marić, 30. 12. 2018.

Već šestu godinu zaredom Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac iz Siska potiče provedbu Natjecanja u čitanju naglas u koje se mogu uključiti učenici od 3. do 8. razreda. Predstavljaju knjigu po vlastitom izboru. Za nastup svaki natjecatelj ima pet minuta. Obrazlažu svoj odabir, potom izražajno čitaju ulomak naglas. Natjecanjem se želi popularizirati knjiga i učenje, poticati razvijanje čitalačkih vještina i usmenog izražavanja te kvalitetno provođenje slobodnog vremena.

Školska razina natjecanja održana je 10. listopada 2018. Sudjelovalo je osam učenika. Povjerenstvo (knjižničarka Ivana Pavić, učiteljice Josipa Marić i Smiljka Pavić) je ocjenjivalo  kreativnost uvodnog dijela, jasnoću i razgovijetnost, izražajnost, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam.

U mlađoj kategoriji od 3. do 5. razreda prvo mjesto osvojila je Lorena Markić, drugo Alojzije Kaćunko, a treće Stipe Stanić.

U starijoj kategoriji od 6. do 8. razreda prvo mjesto osvojila je Ivana Lasić, drugo Martina Kaćunko, a treće Nina Tadinac.

Prvonagrađene iz obje kategorije, Lorena i Ivana, pod mentorstvom knjižničarke prof. Ivane Pavić, sudjelovale su na županijskoj razini natjecanja 6. studenog u Kaštel Sućurcu. Tročlano povjerenstvo odlučilo je da su pobjednice  6. Nacionalnog natjecanja u čitanju naglas za područje Splitsko-dalmatinske županije su Mia Aščić, učenica 4. razreda OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice i Ivana Lasić, učenica 7. razreda OŠ Gornja Poljica iz Srijana. Velik uspjeh ostvarila je i naša trećašica Lorena Markić osvojivši drugo mjesto u mlađoj kategoriji!

Ivana Lasić je 22. studenog u pratnji mentorice otputovala u Sisak na državnu razinu natjecanja kao predstavnica Splitsko-dalmatinske županije. Ove je godine Natjecanje bilo posvećeno obilježavanju 85-godišnjice rođenja Ivana Kušana i 60-godišnjici objavljivanja romana „Koko i duhovi“. Državnim pobjednikom u mlađoj kategoriji proglašen je Uke Jahaj (Vukovarsko- srijemska županija), a u starijoj Patrick Sivka (Karlovačka županija).