8. LISTOPADA - Dan neovisnosti Republike Hrvatske

Autor: Daniela Jasprica, 9. 10. 2014.

Učenici i djelatnici Osnovne škole Gornja Poljica, Srijane prigodnom su priredbom obilježili Dan neovisnosti Republike Hrvatske.

Naime, prije pune 23 godine, 8. listopada 1991. u jeku srpske agresije Hrvatska je proglasila potpunu državnu neovisnost o nekadašnjoj Jugoslaviji (tadašnjoj SFR Jugoslaviji). Dan ranije, u raketnom napadu, teško su oštećeni Banski dvori u Zagrebu, tadašnje sjedište Hrvatske vlade i predsjednika Tuđmana. Napad je izvršen kako bi se u najtežem trenutku suvremene povijesti Hrvatska posve obezglavila. Ipak, osvajač nije uspio u svojim namjerama i odlučujuća sjednica Sabora uspješno je održana. Neprijateljski zrakoplovi nadlijetali su grad, u čitavom je gradu bila oglašena opća opasnost, a Sabor je zasjedao i to u gotovo nemogućim uvjetima, na tajnom mjestu - danas znamo, u podrumu Ininog nebodera.

Školska priredba povodom Dana neovisnosti održana je kako bi današnji osnovci koji se nikako ne mogu sjećati opisanih događaja shvatili i dobro zapamtili koliko značenje taj povijesni datum ima za Hrvatsku i sve njene stanovnike.

Kako nam je bilo na priredbi, pogledajte u priloženoj fotogalerij.