TERENSKA NASTAVA - razredna nastava

Autor: Marina Crvelin, 19. 12. 2013.

Terenska  nastava  je  širom   otvorila   vrata  naše  škole  predblagdanskom  raspoloženju  koje  već  neko  vrijeme    na  njih strpljivo  kuca.

Uz  poklone     marljivim  i  vrijednim  učenicima   koje  obilježavaju    predstojeći  blagdani  :Sveti  Nikola,  Sveta  Lucija,  Božić  i  Nova  godina,  to   vrijeme  zajedništva ,  ljubavi,  mira i  darivanja   najbolje   je   nagovijestiti   nečim    tako  razigranim  i  lijepim  kao  što  je  terenska  nastava.

Da  krenemo  ispočetka….

TERENSKA  NASTAVA   5.  prosinca  2013.  god

Da  krenemo  ispočetka….

U  8:00  h  dobro   raspoloženi, krenuli  smo  u  Split.

U  samom  središtu  Dioklecijanove  palače  čekala  nas  je  škrinja  blaga   pod   nazivom   Etnografski  muzej.  O  kojem  se  to  blagu  radi  najbolje  će  posvjedočiti sljedeće  fotografije !

Ove  prekrasne  narodne  nošnje  Dalmatinske  zagore  pričaju  priču  o  kulturi  i   životu    ljudi …

Svjedoče  nam  o  bogatstvu  naše  tradicije , dostojanstvu ,      životnoj  energiji   i ljubavi  našeg  naroda  koja   je oduvijek  plamtjela  unatoč    hladnim  vjetrovima   često  mukotrpnog   života.

Dok  smo  gledali  svu  tu  ljepotu,  ta     je   ljubav    u   našim   srcima   rasplamsala  ponos !

Nakon  što  nam  je  ljubazna  kustosica  Muzeja   razjasnila  i  približila  razloge  uporabe  određenih materijala   korištenih   u  izradi  narodnih   nošnji  , imali  smo  priliku  vidjeti   tkalački  stan –mehanizam  na  kojem  su  zlatnim rukama   naših  žena  nastajale  sve  ove  divote !

Zatim  je  uslijedila   likovna  radionica  u  kojoj su  učenici  naše  škole  iskazali   sve svoje  umjetničke  vještine  i  svoju  kreativnost. .

Uz  pomoć  učiteljica  su  izrađivali  ukrasne  vrećice  u  koje  lijepo  stanu    svi  oni  darovi  s  početka  ove  naše  današnje  priče ! Zadovoljno  smo  se  uputili   prema  suncem  okupanoj  gradskoj  rivi  gdje  smo  s  užitkom  predahnuli , pročavrljali i  marendali.

Puni  trbuščići  nikoga  nisu uspjeli  odgovoriti   od  poduljeg  čekanja  u  redu  na  kupnju  kokica  i  Coca- cole  u  predvorju  kina   Cinestar   Split  u  PC  City   One .

Sada  smo  bili  u  potpunosti  spremni  upoznati  avanture dječaka  koji  je  bio   „ malen kao lakat, veseo  kao  pticahrabar kao Kraljević Marko,  mudar kao knjiga ,  a dobar kao sunce!  “ Nije  teško  pogoditi – to je šegrt  Hlapić ! Filmska  priča  „  Čudnovate  zgode  šegrta  Hlapića “ svojom  je  porukom  raznježila    naša  srca. Podsjetila  nas  je  da  nitko  nije   previše  mlad  da  bi  se usudio bio  hrabar . Uputila  nas  je na  dobrotu, plemenitost  i  vjeru  u  životnu   pravdu  i   tiho  nam  šapnula  da  ponekad   treba   vjerovati  u čuda !   Za  kraj  nismo  mogli  odoljeti , a  da  se  svi  zajedno  ne   fotografiramo   ispred  Svete  obitelji  u  štalici  u  atriju  PC  City One.

Dobro  raspoloženi   uputili  smo  se  prema  autobusu  koji  nas  je  strpljivo  čekao  te  krenuli  svojim    domovima  .  Sa  svojim  smo bližnjima    podijelili   lijepe   dojmove    s  naše  terenske  nastave  veseleći  se  unaprijed  onima  koje  tek  trebaju  stići- koje  će  zasigurno  oplemeniti  i  upotpuniti  još  jednu  škrinju  s  blagom –koja  se  zove  đačko  doba.

Kako nam je bilo pogledajte na sljedećem linku: