Olimpijada malih škola

Autor: Marina Crvelin, 3. 6. 2014.

Olimpijada malih škola

Subota 31. svibnja 2014.g. bit će zapamćena kao dan kada je po prvi puta održana Olimpijada malih škola splitsko dalmatinske županije. Pravo nastupa imale su škole koje imaju manje od 80 učenika, takvih je škola u našoj županiji 10, a među njima je sa 72 učenika i Osnovna škola Gornja Poljica, Srijane (tu su još bili Aržano, Studenci, Lovreć, Primorski Dolac, Vrba, Tijarica, Grohote, Bol i Milna s otoka Brača). Tako je na 1. Olimpijadi malih škola sudjelovalo 160 natjecatelja – svaka škola imala je po 16 predstavnika, a kako su zajedno s natjecateljima na Olimpijadu stigli i njihove kolege kao navijači, te učenici iz solinskih i kaštelanskih škola, tog se dana u Radošiću okupilo preko 500 djece i oko 150 učitelja, ravnatelja i gostiju.  Mali školarci natjecali su se u pet disciplina - u skoku u dalj s mjesta, balotama, bacanju rakete (vortex) dok je najviše pozornosti privuklo  skakanje u vrećama i potezanje konopa.

Predstavnici naše škole u Radošić su stigli puni entuzijazma, a svojim kućama vratili su se pomalo razočarani jer čak im je dvaput izmakla medalja. Prvo su u turniru balota osvojili četvrto mjesto, a onda im je sportske sreće i još onaj jedan atom snage nedostajao i u najatraktivnijoj disciplini dana, potezanju konopa, u borbi za treće mjesto taj atom snage više imala je Osnovna škola Aržano. Ipak, žal zbog dvije „željezne“ medalje ublažili su Danijela Mikas i Andrej Tomić. Danijela je u bacanju rakete osvojila uvjerljivo prvo mjesto dok je Andrej u foto finišu utrke u vrećama za malo umjesto srebrne osvojio brončanu medalju. Radost zbog osvojenih medalja bila je neizmjerna, a cjelodnevni boravak u Eko selu Škopljanci u Radošiću našim će učenicima ostati u lijepom sjećanju uz nadu kako će2. Olimpijada za njih biti puno uspješnija.

Olimpijada je, inače,  organizirana s ciljem da se djeci iz malih škola koje zbog malog broja učenika često nisu u prilici sudjelovati na redovnim školskim natjecanjima omogući predivno iskustvo sportskog nadmetanja, a s obzirom na sjajnu atmosferu i veliki uspjeh prve "Olimpijade malih škola", organizator vjeruje da će ova manifestacija postati tradicionalna. Da bi manifestacija bila tradicionalna potrebna je opstojnost malih škola čije su ukidanje najavili iz Ministarstva – nadajmo se da će oni koji o ovome odlučuju dobro promisliti o svojim postupcima jer djeca su baš ovom manifestacijom poslala jasnu poruku: „MINISTRE, NE UKIDAJTE MALE ŠKOLE, ŽELIMO DA NAŠA SELA ŽIVE – AKO UKINETE MALE ŠKOLE NESTAT ĆE I ŽIVOT U NAŠIM MALIM MISTIMA – KAKVA ONDA BUDUĆNOST ČEKA NAŠU HRVATSKU?“

Pogledajte kako nam je bilo: